Emlak Haberleri Mobil
THY'den ABD Uçuşlarına İlişkin Elektronik Eşya Yasağı AçıklamasıABD Başkanı Trump'ın yeni uygulaması olarak, aralarında İstanbul'un da bulunduğu 10 uluslararası havalimanından Amerika'ya yapılan uçuşlarda uçaklara elektronik eşya alınmaması üzerine THY yazılı bir açıklama yaptı..

 

 
ABD Başkanı Donald Trump, iki kez yargıdan dönen seyahat yasağı sonrasında bu kez de bu kez uçuşlarda elektronik cihaz yasağı uygulamasını hayata geçireceğini duyurdu.Üstelik söz konusu yasağın uygulnacağı havalimanları arasında İstanbul da yer alıyor.
 
Bugün başlaması beklenen yasak, Kahire-Mısır, Amman-Ürdün, Kuveyt City-Kuveyt, Kazablanka-Fas, Doha-Katar, Riyad ve Cidde-Suudi Arabistan, Abu Dabi ve Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri ile İstanbul-Türkiye uçuşlarında geçerli olacak.
 
Yasak kapsamında söz konusu havalimanlarından uçaklara binecek yolcuların yanlarına DVD oynatıcı, tablet, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makineleri ve elektronik Oyun cihazlarını almalarına izin verilmeyecek.
 
Yasağın gündeme gelmesinin ardından açıklamada bulunan Türk Hava Yolları (THY), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) varışlı seferlerde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alındığı ve medikal cihazların uygulama dışında tutulduğunu, yasak kapsamında elektronik eşyaların uçak altı kargo bölümünde taşınabileceği belirtildi.
 
Konuya ilşkin açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yasağın doğru bir hamle olmadığını, yılda 80 milyon yolcunun uçtuğu İstanbul'un başka kentlerle karıştırılmaması getrektiğini ayrıca söz konusu yasağın yolcu sayısını etkileyebeilecek niitelikte olduğunu belirtti.